יטבתה
יטבתה
חסר רכיב

שיקמן הילה

           הילה שיקמן – חרוזי זכוכית

נולדה בקיבוץ יטבתה ב 1.1.1969 בת רביעית מתוך חמישה. 

לאחר סיום השירות בחיל המודיעין פנתה ללימודי עיצוב גרפי ב "ויטאל" בית ספר שלימים התאחד עם בית ספר "שנקר".

הילה נחשפה לראשונה לאומנות חרוזי הזכוכית כאשר אומנית קרמיקה ותיקה בשם דפי שעבדה בסטודיו בקיבוץ התחילה ללמוד וללמד יצירת חרוזי זכוכית. משנשבה ליבה בקסם חרוזי הזכוכית קנתה הילה מערכת ביתית קטנה הכוללת מבער, בלון גז וחמצן והחלה להתנסות ביצירת חרוזי הזכוכית בשעות הערב ליד שולחן האוכל שבמטבח ביתה. 
מאחר שהמפגש בין הזכוכית הקרה לחום הגבוה יוצר לפעמים פיצוצים, לא פעם היה מתמלא המטבח בזכוכיות קטנטנות.... לאחר הערכת מצב עם בעלה שמעון ושלשת ילדיהם הוחלט שיש למצוא מקום מתאים יותר ! וכך נבחרה פינה קטנה וחמימה בסטודיו לקרמיקה עם שותפה מקסימה בשם לנה..

הילה יוצרת את חרוזי הזכוכית בשיטה האיטלקית כלומר שימוש בחומר גלם הטוב ביותר שהוא מוטות זכוכית מהאי מוראנו אותו נזכיר בהמשך. חימום מוטות הזכוכית נעשה בעזרת האש היוצאת מהמבער, את הזכוכית המותכת מסובבים סביב מוט נירוסטה מצופה בחומר המונע הידבקות של הזכוכית ובסיום מכניסים את החרוז לחומר מיוחד לקירור איטי ומתמשך (ככל שהקירור איטי יותר כך החרוז שלם יותר, חזק וללא סדקים).

המשך ההתמקצעות והלמידה של אומנות חרוזי הזכוכית נעשתה באמצעות קריאת ספרות מקצועית והשתלמויות באי מוראנו שבאיטליה. האי מוראנו שבאיטליה מפורסם מאוד כאי הזכוכית עוד מאז המאה ה 13, אומנות הזכוכית הועברה לאי מוראנו בכדי להקטין את סכנת השריפות בוונציה. מהמאה ה 13 ועד למאה ה 18 האי מוראנו היה למקום ייצור הזכוכית הגדול באירופה, תחילה בחרוזי זכוכית ומראות ובהמשך בנברשות.

ובנימה אישית -"בתחילת תהליך היצירה יש את הרעיון הכללי וההשראה לצבע, צורה או טכניקה אלו מגדירים את מסגרת העבודה. לאחר הבחירות המוגדרות של צבעי המוטות מתחיל תהליך היצירה בו יש את המשחק המבורך של הדמיון ומה שמרגיש נכון, מעניין, מסקרן ומושך באותו הרגע ועבורי זאת יצירה בתנועה מעגלית ומדיטטיבית. לפעמים עיצוב התכשיט יכול להיות מושלם כחודש לאחר תחילת יצירתו וגם הוא יצירה בפני עצמה שהולכת ומתגבשת תוך כדי תנועה.

מלבד אומנות חרוזי הזכוכית הילה היא גם מרפאה הוליסטית מוכשרת מאוד ועם המון ניסיון המתמחה במגוון שיטות טיפול ולאחרונה אף החלה בפיתוח שיטת טיפול חדשנית המשלבת תנועה של הגוף והנשמה.

אני מוצאת חיבור מאוד חזק בין עבודתי כמרפאה הוליסטית לבין אומנות חרוזי הזכוכית, בשני המקרים אני משתמשת באנרגיות, אני ממיסה את הזכוכית בעזרת אנרגיה של חום ואש, המסת הזכוכית יוצרת טרנספורמציה של החומר מקשה לרך ולהיפך בדומה לתהליך הריפוי של גוף המטופל.

חסר רכיב