יטבתה
יטבתה
חסר רכיב

תולדות

18/07/2016
קיבוץ יטבתה, הסטוריה קצרה:
קיבוץ יטבתה נמצא כארבעים ק"מ צפונית לעיר אילת, על הכביש המוליך אליה. השם יטבתה מוזכר בתנ"ך, בספר דברים, פרק י' פסוק 7, כאחת מתחנות בני ישראל במדבר, בנדודיהם ממצרים לארץ כנען:"ויסעו מחור הגדגד ויחנו ביטבתה ארץ נחלי מים".
הקיבוץ הוקם בסוף שנת 1957 ע"י קבוצת צעירים, חברי גרעין נח"ל של התנועה המאוחדת שהיו אז בני 20. עד הקמתה של יטבתה כישוב קבע, היתה במקום,  האחזות נח"ל "עין רדיאן", כשהגרעינים המאיישים את המקום מתחלפים מדי חצי שנה.  בגרעין "מגל וחרב", הקבוצה המייסדת של הקיבוץ היו צעירים מתל-אביב ומרחובות, וקבוצה גדולה מתוכם היו בוגרי בית הספר החקלאי "הכפר הירוק". אליהם הצטרפו בנים ובנות מקיבוצים אחרים ברחבי הארץ, וכן חברי גרעינים נוספים שהצטרפו לקיבוץ בשנים מאוחרות יותר. כמו-כן - הצטרפו עם השנים גם משפחות בודדים שהגיעו באופן עצמאי, לא באמצעות התנועה הקיבוצית או מסגרת צבאית. בשנים האחרונות הצטרפו לקיבוץ גם מספר משפחות של עולים מארצות חבר העמים.

בן גוריון ואיצ'ה בביקור ביישוב - 1957בשנת 1960 נולדו הילדים הראשונים ביטבתה. שיטת לינת הילדים שהיתה נהוגה במקום, כמו בכל הקיבוצים בארץ, היתה שיטת הלינה המשותפת: הילדים גדלו בבתי ילדים ואף לנו בהם בלילות. רק בשנת 1979 עבר הקיבוץ (לאחר ויכוחים לא מעטים), משיטה זו ללינה משפחתית. המעבר ללינה משפחתית חייב את הקיבוץ להתארגנות חברתית וכלכלית על מנת לגייס משאבים רבים לבצע את השינויים הנדרשים ללא זעזועים רבים.

בבית תינוקות - פיספיס, רותי.ה. מלכה.א. רינה.פ. יעל.א. וילדיהןכיום יש ביטבתה כ- 200 ילדים עד גיל - 18. הילדים הראשונים הלכו ללמוד בשנת 1966 בכיתה א', בה היו שלושה תלמידים בלבד.

כיתת סלעית נכנסת לבית הספרכיום - בית הספר האזורי, שצמח והתפתח מבית הספר המקומי של יטבתה, כולל את כל הכיתות מ- א' עד יב', ומגיעים אליו תלמידים מכל ישובי הערבה הדרומית. לומדים בבית הספר למעלה מ- 600 תלמידים מ- 11 ישובי האזור, אליהם הצטרפו בשנים האחרונות גם תלמידים עולים במסגרת פרוייקט נעל"ה, נוער עולה לפני הורים, מארצות חבר העמים.

עוד בתקופת ההיאחזות, לפני הקמתו של ישוב הקבע, נערכו במקום נסיונות חקלאיים שונים על-מנת ללמוד את תנאי האזור הבלתי מוכרים - הקרקע, המים והאקלים. 
ניסו לגדל כאן עצי פרי שונים וכן ירקות מסוגים שונים. בשנים הראשונות נטעו כאן עצי הדר, גויאבות, רימונים וכמו-כן כרם שחוסל רק בשנות השבעים. מטע התמרים המשתרע היום על שטח של 500 דונם, הוא ענף המטעים הראשון שהתבסס ביטבתה, אליו הצטרף בשנות השמונים גם מטע מנגו, על שטח הקרוב ל- 200 דונם.

חלקת עגבניות בהדליה


עד שנת 1960 גרו החברים בצריפים שנותרו במקום מתקופת ההאחזות. בשנה זו החלו בבניית הבתים הראשונים, ונבנה חדר האוכל, ששימש את החברים עד שנת - 1980.

חדר האוכל הישן - הדשא רק נשתל

בית הילדים הראשון נבנה באותה שנה, והקיבוץ החל להתפשט בהדרגה לכיוון צפון,הן מבני המגורים והן מבני השרותים, היצרנים והאחרים.

מבט צפונה מהשכונה בהאחזות


מבט מגבעת ההאחזות , 1964

מבט מגבעת ההאחזות , 1964

מאותה הזוית, כיום, 2016

מאותה הזוית, כיום, 2016בשנים הראשונות של יטבתה גידלו בשדה ירקות שונים - פלפל, חצילים, עגבניות ומילונים. באותו זמן גידלו גם פרחים, בעיקר סייפנים. גידולים אלה, על אף שהיו מוצלחים ביותר, היו עתירי עבודה, ולכן נאלצנו עם השנים לוותר עליהם. כיום מגדלים:בצל, בטטות, תפוחי-אדמה, תירס, דלעת, שום, חסה - הידרופונית, וכן - גידולי מספוא לרפת שלנו.
הענף הכלכלי הגדול והעיקרי ביטבתה הוא משק החלב. הבסיס לו הוא הרפת,
  

סככת הרפת הראשונה


שהוקמה למרות אזהרות המומחים, שטענו כי באקלים הערבה אי אפשר לגדל פרות לחלב. למרות זאת, הצליחה הרפת לעמוד בשורה הראשונה של הרפתות בארץ. לרפת צמודה מחלבת יטבתה, שהוקמה בשנת 1964 ע"י חבר הקיבוץ אורי חורזו ז"ל, 
שנהרג בתאונת דרכים בשנת 1966.


חסר רכיב